IRYDOLOGIA
Czym jest irydologia
Irydolog zajmuje się całościową oceną stanu zdrowia, której dokonuje na podstawie wyglądu oka, szczególnie struktury tęczówki. Dzięki temu można wskazać wrodzone predyspozycje do pewnych schorzeń, a także, wskazać z dużym prawdopodobieństwem, gdzie w organizmie toczy się proces chorobowy.
Irydologia jest jedną z nielicznych technik diagnostycznych, które pozwalają na całościową, holistyczną ocenę stanu organizmu, a dzięki całościowemu spojrzeniu na organizm, zdecydowanie sprzyja odnalezieniu rzeczywistych przyczyn choroby lub pomaga określić prognozę na przyszłość. Bez względu na to, że korzenie irydologii sięgają daleko w przeszłość, jest ona dość młodą i obecnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Tempo jej rozwoju ciągle wzrasta, powstaje wiele stwarzyszeń lekarzy irydologów. Nauka ta jest niezwykle pomocna we wstępnych a często niezwykle ważnych badaniach całego organizmu.

Irydlogia w Polsce I na świecie

W Polsce działa zaledwie kilkudziesięciu irydologów, natomiast w Niemczech liczba lekarzy którzy w swej praktyce wspierają się irydodiagnostyką przekracza 1,5 tysiąca. Dobrze wiedzieć że w Rosji pod koniec ubiegłego wieku, irydologię wprowadzono jako przedmiot na wybranych akademiach medycznych. W związku z tym powstało także wiele książek dotyczących irydologii, które są wykorzystywane na uczelniach. Dlatego stamtąd pochodzi najwięcej praktykujących irydologów. Obecnie również w Polsce ta dziedzina dynamicznie się rozwija. Co ciekawe, w pewnych krajach irydologię wykorzystywano do oceny stanu zdrowia i wartości zwierząt hodowlanych. Było to możliwe, ponieważ szelkie choroby odciskają swe piętno w postaci różnych znaków pojawiających się na gałkach ocznych. Obecnie w Polsce irydologię stosują np. hodowcy gołębi.
Dlaczego w tęczówka oka reaguje na zmiany w organizmie
Naukowcy są zgodni że znaki które można odczytać na tęczówce mają związek z podrażnieniem nerwów układu współczulnego. Badacze tego zjawiska twierdzą, że istnieją połączenia nerwów ciała z określonymi fragmentami tęczówki.
Nerw wzrokowy nie jest tak naprawdę pojedyńczą strukturą, lecz pęczkiem nerwowym zbudowanym z setek tysięcy pojedynczych włókien nerwowych. Jeśli występuje proces patologiczny danego narządu, powoduje podrażnienie obecnych w nim zakończeń nerwów współczulnych, które następnie dociera drogami nerwowymi do zakończenia nerwów współczulnych w obrębie tęczówki, co powoduje rozmaite reakcje, np. zmiany strukturalne tęczówki. Stąd wybrani specjaliści stosują nazwę „analiza neurooptyczna”.
Ponadto zmiany topolabilne, które obejmują znaczną część tęczówki, mają ścisły związek z obecnością w płynach ustrojowych produktów wytwarzanych w zmienionych chorobowo tkankach. Przykładem mogą być tutaj nerki: jeśli są osłabione chorobowo, w tęczówce może pojawić się barwnik neurotropowy (urorozeinowy). Podobnie barwnik wątrobowy lub trzustkowy.
Można powiedzieć, że mechanizmy które dziś nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, stają się wiarygodne poprzez powtarzalność, która jest przez badaczy skrupulatnie weryfikowana.
Jak wygląda badanie czyli analiza irydologiczna
Tęczówka jest bardzo mała, ma ok. 8 lub 10 mm. Gołym okiem irydolog niewiele by zobaczył i dlatego konieczne jest stosowanie określonych przyrządów, pozwalających przyjrzeć się najmniejszym zmianom. Wcześniej stosowano specjalne lupy bądź urządzenia optyczne zwane irydoskopem. Obecnie wykorzystuje się z fotografię cyfrową wysokiej jakości, która umożliwa dłuzsza ocenę bez konieczności podrażniania oczu silnym światłem poprzez dłuższą ekspozycję. Ponadto metoda cyfrowej fotografi umożliwia przekazanie obrazu innemu specjaliście oraz może być zarchiwizowana jako punkt wyjściowy, punkt odniesienia, aby ocenić postęp prowadzonej terapi. W irydodiagnostyce również obecnie wykorzystuje się tzw. Irydoskop, czyli specjalny mikroskop który w budowie przypomina lampę szczelinową wykorzystywaną w okulistyce.

Na czym polega ocena stanu organizmu z tęczowki oka

W irydologi wykorzystywane są specjalne mapy, które wskazują tzw pola I strefy projekcyjne, czyli miejsca które odpowiadają na tęczówce poszczególnym organom wewnętrznym. Do powstania takich map najbardziej przyczynił się węgierski lekarz Ignaz von Peczely, który przez 22 lata porównywał schorzenia swoich pacjentów z obrazem ich tęczówek. Nie wyjaśnił on wprawdzie wtedy jaki jest mechanizm powstawania zmian tęczówkowych, ale udokumentował fakt ich powtarzalności. Tęczówki dzielą się na pewne strefy, tzw. punkty projekcyjne, odzwierciedlające nasze narządy. W oczach uwidacznia się też przeżywanie długotrwałego stresu czy napięcia emocjonalnego a także pewne skłonności do chorób psychicznych. To w połączeniu z oceną konkretnych zmian daje szeroki ogląd stanu zdrowia danej osoby.

W jaki sposób ewentualne problemy zdrowotne manifestują się na tęczówce oka
Chodzi tu o różnego rodzaju zmiany. Pierwszym objawem są tzw. zatoki. Każda tęczówka składa się z włókienek kolagenowych ułożonych równolegle względem siebie. Jeśli w organizmie trwa jakiś proces chorobowy, to często między odpowiednimi włókienkami powstaje pusta przestrzeń w postaci zatoki. Najbardziej niepokoić mogą wąskie zatoki o ostrych brzegach, przypominające kształtem kajak. Takim nieprawidłowościom trzeba się uważnie przyjrzeć. Istotny jest także kolor wspomnianych punktów projekcyjnych. Np. brązowa barwa wpadająca w czerń sygnalizuje problemy z wątrobą i drogami żółciowymi, żółta informuje o kłopotach z nerkami, a pomarańczowa zwraca naszą uwagę na trzustkę. To nie jest tak, że irydologa niepokoi każda plamka. Trzeba to rozpatrywać dodatkowo z innymi znakami. Z pewnością jednak barwy pojawiające się na tęczówce bierzemy pod uwagę przy analizie.
Dla ułatwienia w irydologii posługujemy się układem zegara. Oznacza to, że obraz tęczówki nakładamy niejako na cyferblat i dzielimy zgodnie z układem godzin i minut. To pozwala precyzyjnie miejsce zauważonej zmiany i przypisać je do określonego narządu. Bywają pewne odchylenia, ale są one niewielkie.
Podsumowując, w irydologii kluczowe znaczenie ma odczytywanie i właściwe interpretowanie określonych znaków pojawiających się na tęczówkach. Na tej podstawie można rozpoznać zarówno pewne obecne schorzenia, jak i obciążenia genetyczne. Można też dostrzec to, jak nasze zdrowie będzie kształtować się w przyszłości. Dzięki temu mamy szansę wcześniej odpowiednio wcześniej zareagować I poddać się określonym badaniom diagnostycznym, rozpocząć dedykowaną terapię czy wdrożyć konieczną profilaktykę zdrowia.
Czy w analizie irydologicznej Istotne są tęczówki obu oczu?
Tak, choć prawa tęczówka jest niemal lustrzanym odbiciem lewej, to są pewne różnice. W lewej, dla przykładu analizujemy jelito grube i obraz serca, z kolej prawa ukazuje nam wątrobę i jelito cienkie. Generalnie uznaje się, że w irydologii najwięcej informacji dostarcza lewe oko. Prawe jest trochę mniej istotne w takiej analizie jednak dla pełnej analizy organizmu również ważne.

Jak powstała irydologia
Próżno by szukać w historii dziejów myśli ludzkiej jakiejś konkretnej daty, która wskazywałaby na rok odkrycia, czy czas tworzenia się podstaw irydodiagnostyki. Pierwsze pisemne dokumenty, świadczące o wykorzystaniu tęczowki do rozpoznawania chorób pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Najbardziej znane są dwa papirusy długości ok. 50 m I szerokości 1,5 m, odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy jednym z grobów w Gizie. Autorem ich jest sławny lekarz faraona Tutenchamona żyjący ok. 1350 roku p.n.e. Obecne papirusy przechowywane są w bibliotece babilońskiej. Jak podaje wybitny irydolog rosyjski F. Romaszow, opisany jest w nich oryginalny sposób odbijania kolorowego obrazu oczu na metalowych płytkach wykonanych z cynku lub niklu, które z kolei pokryte były specjalna srebrzystą cieczą. Taką płytkę podnoszono na wysokość oczu I w odległości 2 cm trzymano przez 4 minuty. Po tak wykonanej “ fotografii” taką płytke poddawano obróbce chemicznej, w wyniku czego na jej powierzchni pojawiał się kolorowy obraz oka.
Wiemy że irydologia była znana i praktykowana w starożytnym Egipcie. Warto także wspomnieć, że irydologią interesował się Hipokrates. Natomiast w Indiach czy Chinach już w starożytności irydologia była powszechnie wykorzystywana, aby ocenić zdrowie i wartość zwierząt nabywanych do pracy.
Przez całe wieki była częściowo zapomniana i mało popularna. Zmieniło się to dopiero za sprawą węgierskiego lekarza Ignacego von Peczeliego, który na nowo wskrzesił irydologię I nadał jej współczesny kierunek. Peczeli jako lekarz, przez wiele lat pracował w szpitalu, gdzie obserwował tęczówki swych pacjentów i prowadził szczegółowe analizy, tworzył notatki, obserwował zależności pomiędzy stanem zdrowia pacjenta a tym co obserwował w tęczówkach pacjentów. Na tej podstawie w odpowiednim czasie opublikował współczesne mapy irydologiczne.
Możliwości i ograniczenia w irydologi
Irydologia pozwala określić podatność całego organizmu i poszczegolnych organów na rożnego rodzaju schorzenia. Pozwala rozpoznać istniejące kliniczne objawy chorob i dysfunkcję organów. Dzięki irydodiagnostyce można ustalić już powstałe patologiczne zmiany w naszym organizmie a także co ważne, określić dynamikę pewnych zmian patologicznych. Niezwykle przydatna I ważna cecha w irydologii pozwala określić toksyczne zatrucie naszego organizmu i obserwować jak przebiega proces odtruwania.
Niewątpiwa zaletą irydologi jest bardzo wczesne wykrywanie rożnego rodzaju patologicznych zmian w organiżmie a zarazem absolutna nieszkodliwość.
A zatem jakie są ograniczenia w irydologii ?
Otóż irydolog nie jest w stanie wykryć choroby autoimmunologicznej jak na przykład SM, nie wykryje również pewnych chorób krwi jak na przykład białaczka. Zabiegi chirurgiczne wykonywane w pełnej narkozie mogą “nie zapisać się “ w tęczówce. Irydolog z tęczówki nie odczyta rozwijającej sie ciaży, ponieważ nie jest to stan chorobowy lecz naturalny stan w organizmie kobiety.
Dlaczego irydologia jest dyscypliną ponadczasową
Ludzie przebywając ze sobą, rozmawiając, niemal zawsze patrzą sobie w oczy. W oczach dostrzegamy nasze emocje oraz uczucia.
Ponadto ludzie których łączą bliskie stosunki najczęściej patrzą sobie głęboko w oczy. Kobiety we Włoszech, chcąc być bardziej atrakcyjne zakraplały sobie oczy pewnymi roślinnymi specyfikami, po których miały powiększone źrenice i chociaż nieco słabiej widziały, czuły się bardziej ponętne dla płci przeciwnej. Obecnie na kursach z zakresu autoprezentacji, uczy się kursantów z jaką intensywnością i przez jaki czas patrzymy rozmówcy w oczy.
Warto również podkreślić że każda tęczówka jest niepowtarzalna w swojej budowie, podobnie jak płatek śniegu lub linie papilarne palców dłoni. Dlatego obecnie, w wielu obiektach a także urządzeniach na całym świecie, montuje się czytniki tęczówek.
Jak widać, oczy są dla nas czymś, co wykracza poza fizyczność, poza ciało. W dużym stopniu to właśnie tłumaczy, dlaczego irydologia nie tylko przetrwała całe wieki, ale dlaczego obecnie staje się coraz to bardziej uznana, akceptowana i rozpowszechniana na całym świecie. Odczytywanie informacji z tęczówki oka jest bezbolesne, całkowice nieinwazyjne.

Jak wygląda wizyta u irydologa
Podczas wizyty irydolog bezkontaktowo I bezinwazyjnie, wykonuje zdjęcia oczu. Są to zdjęcia cyfrowe wysokiej jakości, które następnie są poddane analizie. Technika cyfrowa oferuje szereg zalet. Dzięki wykonaniu zdjęcia, unikamy długotrwałej ekspozycji na silne światło. Ponadto plik cyfrowy może być punktem odniesienia, który umożliwia ocenę postepu terapii, oraz pozwala ocenić, jak kształtują się procesy zachodzące w organizmie, wraz z upływem czasu.
Po wykonaniu zdjęcia, wszelkie zmiany odczytane w tęczówce, są brane pod uwagę I omawiane. Podczas wizyty irydolog w oparciu o medycynę holistyczną zaleca dalsze działanie polegające na rozwiązaniu danego problemu zdrowotnego, jak również poleca działania pod kątem profilaktyki zdrowia. W razie potrzeby, wskazuje drogę do dalszych badań diagnostycznych, lub też kieruje do odpowiedniego specjalisty, jeśli sytuacja tego wymaga. Najczęściej w terapii, irydolog wykorzystuje również fitoterapię ( ziołolecznictwo), naturoterapię, w tym wsparcie organizmu naturalnymi metodami.
Czy do wizyty u irydologa trzeba się przygotować
Byłoby idealnie, gdybyśmy na taką wizytę przyszli wypoczęci, wyspani, uspokojeni.
W praktyce, takie założenia byłyby trudne do spełnienia, a powyższe czynniki nie wpływają w znaczący sposób na skuteczność analizy oczu.
Nie istnieją także konkretne przeciwskazania do wizyty u irydologa. Warto także wspomnieć, że współczesne soczewki kontaktowe nie stanowią problemu podczas irydodiagnostyki I zazwyczaj nie ma potrzeby ich wyjmowania. Irydologia nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych, ale I dla dzieci, w wieku od czterech lat wzwyż.